TSDZ2 ile Bisikletinizi Elektriklendirmeden Önce Tercihler

 Kategori Makaleler

1. V Firen mi, Disk Firen mi?
Elektrikli bisikletler yüksek hızda kullanıldıkları için frenlerinizin güvenilir olması çok önemlidir. Bisikletinizin V firen olması kolay ayar ve tamir açısından güzel bir artıdır. Yağmurlu havalarda iyi tutmaması bir eksi olabilir. Öte yandan disk frenlerin ayar ve tamiri alyan anahtarı ile yapılır ve bazen karmaşık olabilir. Genelde yüksek hızlarda kullanım için disk frenlerin daha sağlıklı ve uzun ömürlü olduğu görülmüştür. V firen ya da disk firen tercihi fazlaca tartışılan ve kişinin bireysel tercihine kalmış bir konudur.

2. Firen Kolu ile Vites Kolu birleşik mi?
Arkadaşlar, bildiğiniz gibi TSDZ2 motoru orta göbeğe girer ve takılır. Tek bir dişli kullanır ve bu sebeple, ön vites aktarma organına gerek kalmaz. Dolayısıyla, ön vites koluna da gerek kalmaz. Fazlalık yapmaması için ön vites kolunu gidondan çıkarabilirsiniz. Bazı bisikletlerde ön vites kolu ve ön firen kolu ile birleşik tasarlanmıştır. Bu sebeple;

Eğer yeni bir bisiklet alıyorsanız, ön vites kolu ile ön firen kolu birleşik olmayanları tercih etmenizini tavsiye ederiz. Böylelikle, XT18 ekranını kolayca takabilirsiniz. Aşağıdaki resimde XT18 ekranı gösterilmiştir.

XT18 İşaretli.jpg

Eğer mevcuttaki bisikletinizin ön vites kolu ile ön firen kolu birleşik ise, VLCD5 ekranını tercih ediniz. Böylelikle, ön vites kolunu sökmeden VLCD5 ekranını takıp kullanabilirsiniz. Aşağıdaki resimde VLCD5 ekranı gösterilmiştir.

vlcd5-display işaretli.jpg

3. Teller Üstten mi, Alttan mı gidiyor?
TSDZ2 motor takımı, 3 adet bağlantı kablosu ile beraber gelir. Bunların birincisi bataryaya bağlanır, ikincisi arka tekerin mıknatıslı hız sensörünü bağlanır, üçüncüsü ekrana bağlanır. Bu bağlantıların sağlıklı ve göze güzel gelecek şekilde titizlikle yapılması gereklidir. Tellerinizin üstten ya da alttan gitmelerinin farklı artı ve eksileri vardır.

Eğer telleriniz alttan gidiyorsa, bu daha az görünür ve daha sade bir yapıya sebep olacaktır. Diğer yandan, tellerinin orta göbeğin altından geçişi TSDZ2 motor ünitesinin orta göbeğe girmesine engel olabilir. Böyle bir durumda, tellerin siyah tel borusu içerisine alınıp cırtcırtlarla orta göbeğin üstüne alınması gerekir. Aşağıda bunun örnek resmini bulabilirsiniz.

Eğer telleriniz üstten gidiyorsa, TSDZ2 motor ünitesinin orta göbeğe girişinde engel olma ihtimali yoktur. Bu durum, önemli bir artıdır. Bu sebeple, eğer yeni bir bisiklet alıyorsanız, tellerin üstten gitmesini tercih etmenizi tavsiye ederiz. Aşağıda telleri üstten giden örnek bisikleti görebilirsiniz.üstten teller.jpg

4. Dağ Bisikleti, Şehir ya da farklı bir tür?
TSDZ2’yi dağ bisikletlerinde ya da şehir bisikletlerinde kullanabilirsiniz. Diğer tür bisikletlerle de kullanabilirsiniz. Burada önemli tercih sizin nerede bisiklet bineceğinizdir. Fizik gözüyle bakacak olursak, ince lastikli bir bisiklet tercihi yapmanız daha akışkan bir sürüş sağlayacaktır. Aşağıda bazı örnek bisikletleri görebilirsiniz.

ince teker bisiklet sürüş.jpg

5. Jant Çapı Kaç Olmalı?
Jant çapının kaç olması gerektiği fazlaca tartışılan bir konudur. Bizim önerimiz, bacak boyunuza uygun olabilecek en büyük çapı tercih etmenizdir; çünkü, büyük çaplı bir teker daha hızlı gitmenizi ve yoldaki pürüzleri, çukurları, eğri buğru kısımları daha kolay geçmenizi ve daha az hissetmenizi sağlayacaktır. Aşağıda 26 inç ve 29 inç iki tekerin çukura girdiklerinde nasıl tepkiler verdiğinin simülasyonunu görebilirsiniz.

 

6. Sele Yüksekliği Ne Kadar Olmalı?
Sele yüksekliği belki de en çok göz ardı edilen ve bisiklet sürüş deneyimini en çok etkileyen konudur. Sele yüksekliği, dizinizi hiç kırmadan bastığında topuğunuzun pedala dokunacağı kadar yüksek olmalıdır. Yoksa, daha zor pedal çevirir ve daha çok yorgunluk hissedersiniz. Görüntülü anlatımı aşağıda izleyebilirsiniz.

 

7. Kaç Vites Olmalı?
TSDZ2 için 7 arka vitesi olan bir kaset yeterlidir.

7 chainring cassette-min.jpg

 

Kaynakça: Bu yazıda kullanılmış görsel internet sayfaları üzerinden toplanmıştır. Telif hakkı sahiplerinin itirazlarını belirtmelerini rica ederiz.

Tavsiye Edilen Yazılar
0
Orta Göbek Tahrik Elektrikli Bisiklet Motorlarının Karşılaştırma KıyaslanmasıTSDZ2 Motor Takımı Tanıtımı ve Kurulumu