Sakın haa “Tüm motorlar birdir…” Demeyin!

 Kategori Makaleler

Arkadaşlar merhabalar!

“Kimse yoğurdum ekşi demez” diye bir deyim vardır… bu söze istinaden biz de Forum’da paylaştığımız yazılarda mümkün olduğunca üçüncü sahışların yazılarına ve videolarına atıfta bulunmaya çalıştık. Ürünün üstün özelliklerini tarafsız sayılabilecek kişilerin dile getirmesini istedik.

Bu yazımızda Teker İçi (İngilizcesi ‘Hub Motor‘) ve Orta Göbek (İngilizcesi ‘Mid Drive‘) elektrikli bisiklet motorlarını karşılaştırmaya çalışacağız. Mavili linklere tıkladığınızda göreceğiniz gibi binlerce çeşit tekeriçi ve ortagöbek motoru uygulaması var. Peki, hangisi bizim için doğru tercih?

Bu sorunun cevabını Evelo firmasının kendi sitesinde kendi müşterilerinin tercih yapması için sunduğu yazıyı paylaşarak vermeye çalışacağız. Evelo firmasının, kendi bisikletlerinde hem tekeriçi hem de ortagöbek motorları kullandığı için tarafsız bir gözlemleyici olarak kabul edilebileceğini düşünüyoruz.

Özetle, Bafang BBS02B ve TongSheng TSDZ2 modelleri gibi orta göbekten tahrik olan motorların teker içinde yer alan motorlara kıyasla üstün tırmanma, daha yüksek hız, daha hızlı ivmelenme, daha kolay bakım ve söküp takma, ve daha dengeli bir sürüş sunduğunu gözlemleyeceğiz. 

Yazının Türkçesi şöyle:

 

OrtaGöbek ile Tekerİçi Motorların Kıyaslaması!

Şu anda piyasada bulunan çok sayıda elektrikli bisiklet yapılandırmasını araştırıyor veya farklı EVELO modelleri arasında karar vermeye çalışıyorsanız, motor, karar vermek istediğiniz ilk şeylerden biri olacak. Aşağıdaki bilgiler elektrik motorlarında bulunan iki tür motor arasındaki farkları açıklayacaktır – Tekeriçi motor ve Ortagöbek motor.

Orta Göbek veya Teker İçi – Hangisini Seçmeliyim?

Günümüzde piyasada en yaygın bulunan motor teker içi motorudur. Bazılarının ön tekerde konumlanmış olmasına rağmen, genellikle arka tekerleğe yerleştirilirler. Teker içi motor basit, nispeten hafif ve üretimi oldukça ucuzdur. EVELO Quest, bir katlanır bisiklet tasarlarken basitlik ve ağırlığı göz önünde tutarak, arka teker içi motorları kullanır.

Diğer her bir EVELO modeli bir orta göbek motoruyla donatılmıştır. Bazı ilk testlerden sonra mühendislerimiz, ortagöbek motorunun, tekeriçi motora kıyasla bir dizi önemli üstünlüğü olduğu sonucuna vardılar:

Performans:

Ortagöbek motorları, benzer şekilde çalışan geleneksel bir tekeriçi motoruyla karşılaştırıldığında daha yüksek performans ve tork ile bilinir. Bunun nedenlerinden biri, ortagöbek motorunun, tekerleğin yerine ön dişliyi hareket ettirmesi, böylece gücünü arttırması ve bisikletin mevcut arka dişlilerinden daha iyi faydalanmasına izin vermesidir. Belki de bunu görselleştirmenin en iyi yolu, dik bir tepeye yaklaştığınız bir senaryo hayal etmektir. Aynı döngüde pedal çevirme ve bu döngüyü muhafaze etmeyi kolaylaştırmak için bisikletin vitesini değiştirirsiniz. Bisikletinizin bir ortagöbek motoru varsa, bu motor da daha fazla güç ve menzil sunmasını sağlayan vites değişiminden de faydalanır.

Bakım:

Bisikletinizin ortagöbek motoru, bakım ve servisi son derece kolay hale getirmek için tasarlanmıştır. Motorun diğer tüm parçalarını etkilemeden iki özel cıvatayı çıkartarak tüm motor grubunu kaldırabilir ve değiştirebilirsiniz. Bu, neredeyse her normal bisiklet mağazasının kolayca sorun giderme ve onarım yapabildiği anlamına gelir. Öte yandan, arka tekerlekte bir göbek motoru olsaydı, düz lastiği değiştirmek için tekerleğin çıkarılması gibi temel bakım görevleri bile daha karmaşık işlemler haline gelir.

Taşıma:

EVELO’nun ortagöbek motoru, bisikletin ağırlık merkezine yakın ve yere değmeyecek şekilde konumlandırılmıştır. Bu, ağırlığınızı daha iyi dağıtarak elektrikli bisikletinizin denge kontrolünün geliştirilmesine yardımcı olur.

Motorun orta göbekten çekişinin çoğu durumda doğru seçim olduğunu düşünürsek, hangi EVELO ortagöbek motoru sizin için doğru olandır?

250W Motor
Şu anda Aurora, Koç, Luna ve Orion bisiklet modellerinde mevcut olan 250W  ortagöbek motor aşağıdaki durumlarda iyi bir seçenektir:

Düz ve hafif dağlık bir bölgede yaşıyorsanız
Bir ek güce ihtiyacınız olduğunda veya yorgun hissettiğinizde motoru kendi gücünüzü tamamlayacak şekilde kullanmayı düşünüyorsanız, ancak zamanın büyük kısmında pedal çevirmeyi tasarlıyorsanız.
Sürücünün ağırlığı 90 kg’ın altında ise.

350W Motor
Sadece Galaxy ST ve Galaxy TT modellerimizde mevcut olan 350W ortagöbek motor, serimizin en yeni motorlarından biridir. Daha az pil gücü kullanırken, oldukça verimli ve 500W motor ile aynı miktarda tork üretir. Aşağıdaki koşullarda bu harika bir seçenektir:

Biraz dik tepelerin olduğu bir bölgede yaşıyorsanız
Az ya da hiç pedal çevirmek tasarlamıyorsanız (sadece elektrikle çalışan gaz kelebeğine daha fazla güveniyorsanız)
Sürücünün ağırlığı 90 kg’ın üzerinde ise.

500W Motor
500W ortagöbek motoru Aurora, Koç, Luna ve Orion Aurora, Aries, Luna ve Orion modelleri için YüksekTahrikli konfigürasyonlarımızda mevcuttur ve aşağıdaki durumlarda iyi bir seçimdir:

Gerçekten tepelik bir bölgede yaşıyor ve yüksek seyir hızını korurken, yokuş yukarı gitmek için çok fazla tork ve güce sahip olmak istiyorsunuz.
Az ya da hiç pedal çevirmeyi düşünmüyorsanız (sadece elektrikle çalışan gaz kelebeğine daha fazla güveniyorsanız)
Sürücünün ağırlığı 90 kg’ın üzerinde ise.

750W Motor
En güçlü motorumuz olan 750W motor sadece Delta yolunda ve dağ bisikletinde kullanılabilir. Delta, tepelerde ve dağ yollarında maksimum tırmanma gücü sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır.

Not: Kanuni düzenlemeler ile herhangi bir motor konfigürasyonunun en yüksek hızını 32 km / saat ‘e ulaştığında kapatır ve 350W, 500W ve 750W EVELO bisikletleri bu hıza hafifçe pedal çevirme çabasıyla ulaşabilir. Pedal destekli hızları 40 km / saate kadar olan “off-road only” seçeneğidir. Erişebileceğiniz gerçek hızın çeşitli koşullara bağlı olduğunu ve bu nedenle önemli ölçüde değişeceğini unutmayın.

 

 

Arkadaşlar, bu yazının aslına https://www.evelo.com/evelo-difference/advantages-mid-drive-motor-vs-hub-motor/  bağıntısı üzerinde ulaşabilirsiniz.

Advantages of Electric Bike Mid-Drive Motor Vs. Hub Motor /// OrtaGöbek ve Tekeriçi motorların kıyaslanması

Advantages of Electric Bike Mid-Drive Motor Vs. Hub Motor /// OrtaGöbek ve Tekeriçi motorların kıyaslanması

 

Tavsiye Edilen Yazılar
0
TSDZ2 karşılaştırma