İnternet Sayfamızın Erişim Sorunundan Ötürü Özür Dileriz!

 Kategori Makaleler

Merhaba Arkadaşlar!

Geçen Cumartesi Günü (28 Nisan) Kolayu.com sayfamıza girmek istediğimizde biz de şaşırtıcı bir neticeyle karşılaştık. Acaba nerede yanlışlık var diye düşünürken sorunun sunucumuzu barındıran GüzelHosting firmasından kaynaklandığını keşfettik. Malesef GüzelHosting’in verimerkezinde yaşanan sorundan ötürü Kolayu.com sayfamız ancak Pazartesi Günü (30 Nisan) erişilebilir hale gelmiştir. Yönetimimizin tamamen dışında oluşan bu sorundan ötürü tüm müşteri ve ziyaretçilerimizden özür dileriz. 

Eğer hala Kolayu.com’a erişim sorunu yaşıyorsanız, lütfen tarayıcınızın geçmişini temizleyiniz. Aşağıda yardımcı videolar yer almaktadır:

Google Chrome tarayıcı kullanıyorsanız,

Mozilla Firefox tarayıcı kullanıyorsanız,

 

GüzelHosting firmasının konuya dair açıklayıcı mektubunu aşağıda bulabilirsiniz:

Hizmet almakta olduğunuz Rainbow sunucusu, Radore verimerkezinde barındırılmaktadır.

Radore verimerkezinin sistem odalarından birince cumartesi günü yaşanan bir elektrik sorunu neticesinde Radore’de genel bir erişim sorunu oluşmuştur. Sorun hakkında Radore UPS akülerinde yangın çıktığını belirtmektedir.

Sorun Radore tarafından düzeltilip tekrar enerji verildiğinde, ne yazık ki yüzlerce sunucu sorunsuz aktif olurken, Rainbow sunucusunda disk arızası meydana gelmiştir.

Sunucuda RAID1 kullanılmaktadır, yani tek bir diskte oluşacak fiziksel bir arıza herhangi bir veri kaybına yol açmayacaktır. Ancak oluşan sorun fiziksel bir arıza değildir, oluşan sorun Cloudlinux dosya sisteminin bozulmasından kaynaklıdır ve sorunun bir örneğine bu güne kadar rastlanmamıştır. Saatlerce yapılan inceleme ve işlemler neticesinde ne yazık ki sistemin tekrar çalışır hale getirilmesi mümkün olmamıştır.

Bu sebeple, sunucuda donanımsal bir sorun olabileceği ihtimali de gözetilerek yeni bir sunucu kurulumu yapılmış ve haftalık sistem yedeklerinden geri yükleme işlemleri yapılmıştır. Bu işlemler, oluşan bir sorun halinde yapılabilecek en son işlemlerdir yani son çare olarak yapılan işlemlerdir. Hiçbir veri olmamasından çok daha iyi bir seçenektir.

Kurulan sunucunun özellikleri ne olursa olsun ya da sistem ne kadar maliyetli olursa olsun, bu tip bir sorun veri kaybı ile sonuçlanabilmektedir, dünyada da dünya çapındaki büyük şirketlerde örnekler mevcuttur. Bizim disk arızasına karşı RAID ile aldığımız önlem, diskte fiziksel bir arıza olmadığı ve dosya sisteminin bozulduğu böyle bir durumda çaresiz kalmaktadır. RAID kullanımında birçok şirket herhangi bir zarar oluşmayacağı konusunda emin olacağı için harici yedek bile almayacak, benzer bir sorun yaşanması ise tamamen veri kaybı ile sonuçlanabilecektir. Bizim aldığımız harici, haftalık yedekler bu durumu engellemiştir ve kaybı minimuma indirmiştir.

Web Hosting hizmeti sunduğumuz onlarca web sunucusunda senelerce böyle bir sorun görülmediğini hatırlatmak isteriz. Sürekli yaşanma ihtimali olan, tekrarlanması beklenen bir sorun değildir. Birçok durumda dosya sistemi hataları kolayca kurtarılabilirken ne yazık ki bu durumda kurtarma mümkün olmamıştır. Bu tip bir dosya sistemi bozulmasının son derece düşük ihtimaller çerçevesinde olduğunu da bildirmek isteriz.

Radore henüz konuyla ilgili detaylı rapor yayınlamamıştır, ancak sorunun kalıcı olarak çözüldüğü konusunda teminat vermektedir. Bu tip bir enerji sorunu, her verimerkezinde yaşanabilen talihsiz bir durumdur ve tamamen arıza kaynaklıdır. Hiçbir şekilde ihmal vb. bir durum bulunmamaktadır.

Yaptığımız iş tamamen elektronik cihazlarla yapılan bir iştir. Yaptığımız işin doğasında her zaman sorun yaşanma ihtimali bulunur. Internet erişimi kesilebilir, network cihazları arızalanabilir, Türk Telekom bile arızalanabilir, datacenterdaki ups-jeneratör-kablolar arızalanabilir, sunucularımızın parçaları arızalanabilir, kablolar bozulabilir, klimalarda problem çıkabilir, aşırı ısıdan cihazlar arıza yapabilir, ısıdan kablolar eriyerek kısadevre yapabilir, sunucuların yazılımlarında problem çıkabilir, linux veya windows update işlemi sırasında hatalı yazılım sorunundan problem çıkabilir, işletim sistemi bozulabilir, hard diskler bozulabilir… Kısacası 1000’den fazla sebepten ötürü arıza yaşanabilir. Radore verimerkezi üzerinden aldığımız colocation hizmetindeki örnekte olduğu gibi ups sisteminin akülerinde yangın çıkabilir. Bu iş arıza yapmaya müsait bir iştir, her zaman sorun ve arıza olacaktır. Biz arıza çıkmamasını kesinti olmamasınız teknolojik olarak garanti edemeyiz. Bunu size garanti eden olursa yalan söylüyor olacağından emin olabilirsiniz. Fakat biz çıkabilecek tüm arızalarda işimizin başında durarak sorunu çözmek için canla başla çalışacağımızı garanti ediyoruz. Yıllardır en uygun fiyatlı hizmetleri en sorunsuz şekilde siz değerli müşterilerimize sunmak için canla başla çalışan ekibimiz her zaman burada sizlere hizmet vermek için görev başındadır. Telefon, e-mail ve destek sistemi üzerinden size her zaman cevap vermek için görevimizin başında ve sorunu çözmek için çalıştığımızı garanti etmekteyiz. Radore’de yer alan ve aynı kesintiden dolayı sorun yaşayan birçok hosting şirketinde şu anda bile bir muhatap bile bulunamayabilmektedir. Bu süreç boyunca, hem sorunun giderilmesi için Radore verimerkezi üzerinde olmak da dahil çalışmalar yapılmış, 7/24 hem destek bildirimleriniz hem de çağrılarınız tarafımızdan karşılanmış ve her zaman bir muhatap bulmanız, her zaman güncel bilgi almanız için tarafımızdan tam mesai yapılmıştır.

Benzer bir sorunun yaşanması ne kadar küçük bir ihtimal olsa da, ilerleyen yıllarda benzer bir sorun oluşması halinde daha kayıpsız olarak durumun atlatılması için biz de gerekli AR-GE’yi sağlayacağız.

Lütfen web sitelerinizde erişim sorunu gibi bir durum görmeniz halinde bizlere destek bildirimi oluşturarak destek almayı ihmal etmeyiniz, yedek yükleme işlemleri neticesinde bir sorun var ise ekibimiz sorunla ilgili olarak elinden geleni yapacaktır.

Yaşanan sorundan dolayı özür diler, anlayışınız için teşekkür ederiz.

İyi Çalışmalar,
Cihan Nimsi
C-Level Executive
Güzel Hosting Internet Hizmetleri
www.guzel.net.tr

Recent Posts
0