Bafang C965 Göstergesinde Batarya Çubuğu Neyi İfade Eder?

 Kategori Makaleler

Arkadaşlar merhabalar,

Bugünkü yazımızda Bafang ekranımızda batarya göstergesinin nasıl çalıştığından bahsedeceğiz.

Lityum iyon bataryalar belli bir gerilim aralığında çalışırlar, tam dolu hale geldiklerinde gerilim artar ve kullanıldıkça gerilim düşer. İdeal gerilim aralığı içinde çalışması, batarya yönetim sistemi tarafından yönetilir. Bataryanız kullanılmayacak kadar düşük bir seviyesinde geldiğinde bile içerisinde oldukça yüksek bir gerilim vardır. Peki, içinde yüksek bir gerilim varsa, niye kullanılmaya devam etmiyoruz? Çünkü, bataryanızın uzun süre sağlıklı çalışması için gerilim alt sınırının daha altına düşmemesi gerekir.

Bafang şarj doluluk göstergesi, bataryanın gerilimini ölçerek öntanımlı ölçeğinde doluluk oranını hesaplamaya çalışır. Bu hesaplama aslında bir tahminden ibarettir, çünkü bir bataryanın ne kadar enerjiyi dışa verebileceği kullanım şartlarına göre değişkenlik gösterir.

Bafang C965 Ekranın Batarya Doluluk Göstergesi

Bafang C965 Ekranın Batarya Doluluk Göstergesi

 

 

Kolayu bataryaları 52V temelinde çalıştığından, 48V temeline göre tasarlanmış hesaplama yönteminde yüksek bir doluluğa sahip olarak gösterilecektir. Bu sebeple, doluluk seviyesi yüksek görünmesine rağmen bataryanızın batarya yönetim sistemi alt gerilim sınırına ulaştığında enerjiyi dışa vermeyi kesecektir. Bu bir yapım hatası veya eksiklikten ziyade, doluluk oranının gerilime bağlı ölçümünün doğal bir sonuçudur.

 

Bataryalarını ilk defa kullanacak arkadaşlarımızın ilk yolculuklarında yolun eğimine, sürüş hızlarına ve mesafelerine dikkat etmelerini rica ederiz. Bu şekilde, güzargahlarına en uygun kullanım şekillerini keşfetme şansı olacaktır.

 

 

 

 

Tavsiye Edilen Yazılar
0
TSDZ Ürünleri